sobota 13. srpna 2016

Prague Pride 2016 (fotoreportáž)


"A pořádně mu to dneska večer udělej!" křičí na mě zdálky prodavač z obchodu s tričky I♥Prague a aby bylo jasné, co myslí, bouchá pěstí do nastavené dlaně. Právě jsme se na pražské Pride potkali s kamarádem, a jelikož jsme se na pozdravení objali, prodavač má o naší orientaci jasno. (Oba máme, mimochodem, přítelkyni. A vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby byla v průvodu třeba i polovina lidí se standardní orientací.)Pochod hrdosti se v Praze letos koná již pošesté. A i když se Česko ve srovnání se zbytkem střední a východní Evropy zdá nebývale liberální, řada předsudků a odsudků vůči minoritní orientaci přetrvává dodnes - a to nejen mezi prodavači triček pro turisty. Ani česká legislativa, umožňující "pouze" registrované partnerství, není v celosvětovém srovnání nijak zvlášť progresivní. Zvlášť při pohledu na to, jak se rozšiřuje počet zemí, které teplým párům umožňují soužití se vším všudy - od manželství po adopce.

V souvislosti s tím, že se v Česku bude brzy rozhodovat o umožnění adopcí stejnopohlavními páry, je otázka postavení menšin opět na výsost aktuálním tématem. A to se evidentně promítá i do návštěvnosti Prague Pride. Podle organizátorů se průvodu letos zúčastnilo kolem 40 tisíc lidí.


Pochod hrdosti začínal na Václavském náměstí.


Pochodu se zúčastnilo i řada vysoce postavených politiků. Zde například Adriana Krnáčová (za transparentem zcela vlevo) a Karla Šlechtová (za transparentem třetí zleva).


Na této fotografii jsou jen jedny dámské nohy. Jsou to ty s těma sandálama...
Velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro.
V davu byli lidé různého věku a vzhledu.


Podoba kostýmů byla různorodá, někdy dokonce hrůznorodá.

Nechyběli ani hateři z řad silně věřících. Tipnul bych si, že v angličtině asi tu bibli zrovna nečetli...

Svůj názor na škodlivost odlišné orientace nám sdělil i tento mladý muž.

A tento občan zase označil lidé s jinou orientací za šiřitele kultury smrti. Interesantní!
V průvodu nechyběli ani zástupci liberální levice.

Posléze se průvod vydal přes náměstí Republiky k Letenské pláni.

V černém tričku I love Prague je kanadsko-egyptský herec a aktivista Omar Sharif mladší, který po svém coming-outu musel Egypt opustit. Sharif mladší je vnukem stejnojmenného herce známého například z filmu Lawrence z Arábie (1962).

Podle některých odhadů se průvodu zúčastnily až desítky tisíc lidí.

Před Štefánikovým mostem zatočil průvod doleva, na Letnou nakonec šel přes Čechův most.


Po třetí hodině dorazil průvod na Letenskou pláň.
Autora fotoreportáže můžete sledovat na Facebooku a na Twitteru.Demonstracím se na Vinohradské kavárně věnujeme pravidelně, podívat se můžete i na fotoreportáže z těchto shromáždění:


Za Evropu beze strachu a nenávisti, za Solidaritu bez hranic (6. února 2016)
Tahle Země patří všem! (17. listopadu 2015)